مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک

مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید

مشخصات فایل

تعداد صفحات 55
حجم 141 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی docx
دسته بندی مدیریت

توضیحات کامل

دانلود مبانی نظری رشته مدیریت

مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک

 

 

 

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک بصورت جامع و کامل برگرفته شده از پایان نامه کارشناسی ارشد با منابع بروز و جدید

 

بانکداری الکترونیک
به طور کلی اگر بخواهیم تعریف عمومی از بانکداری الکترونیکی داشته باشیم، می توان چنین بیان کرد که بانکداری الکترونیک عبارت است از ارائه خدمات بانکی از طریق یک شبکه رایانه ی عمومی قابل دسترس اینترنت یا اینترانت که از امنیت بالایی برخودار است ( الهیاری فرد، 1384، ص31 ).واژه بانکداری الکترونیکی به دو صورت تعریف می شود. یکی از ارائه خدمات بانکی با استفاده از سیستم الکترونیکی و دیگری خدمات الکترونیکی بانکی. اگر تعریف اول را در نظر بگیریم بحث قدیمی را پیگیری می کنیم. مثل استفاده از تلکس و تلگرام که از قبل در بانک ها بود و دارا بودن آن برای بانک ها مزیتی به شمار نمی آمد. اما در تعریف دوم بانکداری الکترونیکی خدمات الکترونیک را ارائه می دهد، یعنی اگر قرار باشد که رایانه در شعب، فقط کار حساب جبری کارمند شعبه را انجام دهد، به بانکداری الکترونیک دست نیافته ایم.در واقع بانکداری الکترونیک شامل کلیه کانال های الکترونیکی است که مشتریان برای دسترسی به حساب هایشان و انتقال پول یا پرداخت صورت حساب هایشان از آن استفاده می کنند. این کانال ها عبارتند از تلفن، اینترنت، موبایل و تلویزیون دیجیتال (Karjaluoto & Mattila, 2002, p. 46  ).

 

 

 تاریخچه بانکداری الکترونیک
تحول الگوهای اساسی تکنولوژی در صنعت بانکداری در چهار دوره رخ داده است که هریک از دوره ها درذیل تشریح می گردد:

 

دوره اول: اتوماسیون پشت باجه
این نخستین دوره کاربرد کامپیوتر در صنعت بانکداری بود. با استفاده از کامپیوترهای مرکزی، اطلاعات و اسناد کاغذی تولید شده در شعب به صورت بسته بندی شده به مرکز ارسال و پردازش شبانه انجام می شود. در این دوره کاربرد اصلی کامپیوتر محدود به ثبت دفاتر و تبدیل کاغذ به فایل های کامپیوتری است. تکنولوژی اتوماسیون پشت باجه که در دهه 1960 رواج داشت این امکان را فراهم نمود تا دفاتر و کارت ها از شعب حذف و گردش روزانه حساب ها در پایان وقت هر روز به کامپیوترهای مرکزی برای به روز شدن ارسال گردد. پیشرفت اتوماسیون پشت باجه در دهه 1970 باعث شد به جای ارسال اسناد کاغذی به مرکز، عملیات روزانه شعب از طریق ثبت آن ها بر روی محیط های مغناطیسی به مرکز ارسال گردد و پردازش اطلاعات و به روز رسانی حساب ها کماکان در اتاق های کامپیوتر مرکزی صورت می گرفت. در این دوره عملیات اتوماسیون تاثیری در جهت رفاه مشتریان بانک ها ایجاد ننمود و تاثیر رقابتی نیز در بانک ها بر جای نگذاشت. تنها تاثیر اتوماسیون در این دوره ایجاد دقت و سرعت موازنه حساب ها و حذف دفاتر و کارتهای حساب از شعب بانک ها بود.

 

دوره دوم – اتوماسیون جلوی باجه
این دوره از زمانی آغاز می شود که کارمند شعبه در حضور مشتری عملیات بانکی را به صورت الکترونیکی ثبت و دنبال می کند. از اواخر دهه 1970 امکان انتقال برخط از طریق به کارگیری ترمینال ها در جلوی باجه فراهم آمد. این ترمینال ها به ظاهر شبیه به کامپیوترهای شخصی امروزی بودند، از طریق خطوط مخابراتی به کامپیوترهای بزرگ مرکزی متصل بودند و امکان انتقال اطلاعات به طور موثر در بین شبکه های بزرگ کامپیوتری و ترمینال های ورودی و خروجی به وجود آمد. در این دوره کارمندان شعب قادر شدند به صورت لحظه ای به حساب های جاری دسترسی داشته باشند. به طور مثال نات وست یکی از بانک های انگلیس با بکارگیری ترمینال های نصب شده در جلوی باجه ارائه سرویس های لحظه ای به مشتریان حساب های جاری خود را آغاز نمود.

 

اما کماکان به روز رسانی حساب ها و تهیه گزارش های مربوط توسط پردازش گرهای مرکزی، شبانه انجام می شد. در این دوره بانک ها مجبور بودند برای نیل به اتوماسیون جلوی باجه، شبکه های مخابراتی اختصاصی را داشته باشند در حالیکه شبکه های مخابراتی موجود در اختیار و انحصار شرکت های دولتی بود و استفاده از آن ها نه تنها از نظر تکنولوژیکی محدودبود، بلکه بسیار گران و پرهزینه بود. این شبکه ها اطلاعات ترمینال های بانکی را به مراکز کامپیوتری ثبت باجه مرتبط و متصل می ساخت. در این دوره یعنی در دهه 1980 بدون شک سرعت دسترسی کارکنان بانک ها به حساب های مشتربان و سرعت انتقال اطلاعات افزایش یافت و ارائه خدمت به مشتریان بهبود یافت. در حال حاضر اثرات اقتصادی و رقابتی این شیوه خدمت رسانی محدود شده است. در این دوره هنوز تمایل به استفاده از اسناد کاغذی وجود دارد. اگرچه ترمینال ها امکان جستجو و پردازش را سهولت بخشیده، لکن هنوز تمامی کارها توسط کارمندان بانک و از طریق ورود اطلاعات و گردش حساب ها به ترمینال ها صورت می گیرد و فقط نیاز به استفاده انبوه از اسناد کاغذی تا حدودی برطرف می شود. در این دوره نمی توان کارکنان بانک ها را کاهش داد، چراکه هنوز نیاز به افرادی که پاسخگوی مراجعین به بانک ها باشند وجود دارد. نرم افزارهایی که در این دوره به کار گرفته می شوند کماکان غیریکپارچه و جزیره ای است. علیرغم امکان دسترسی لحظه ای بانک ها به حساب مشتریان، محصولات مختلف بانکی شامل انواع حساب های بانکی، وام ها، سرویس های بیمه ای و نقل انتقال وجوه مستلزم مراجعه مشتری به شعب بانک هاست و یکپارچگی و پیوستگی بین نرم افزارهای تولید شده وجود ندارد.

 

 

دوره سوم: متصل کردن مشتریان به حساب ها
در این دوره که از اواسط دهه ی 80  آغاز شد امکان دسترسی مشتریان به حساب هایشان فراهم می گردد. یعنی مشتری از طریق تلفن یا مراجعه به دستگاه خودپرداز و استفاده از کارت هوشمند یا کارت مغناطیسی یا کامپیوتر شخصی به حسابش دسترسی پیدا می کند و ضمن انجام عملیات دریافت و پرداخت، نقل و انتقال وجه را به صورت الکترونیکی انجام می دهد. سالن بانک ها به مرور خالی از صف طولانی مراجعین می شود. آن دسته از کارکنانی که در جلوی باجه به امور دریافت و پرداخت از حساب ها اشتغال دارند، به بخش های دیگر نظیر بازاریابی و خدمات مشتریان منتقل می شوند.خطوط هوایی مثل ماهواره ماکروویو، مودم های بدون سیم حجم زیادی از کار را پیش می برد ولی نه همه ی آن را. به طور کلی می توان گفت در این دوره وجود نیروی انسانی در شعب بانک ها هنوز الزام است و مشتریان احساس می کنند که خدمات بهتری را دریافت می کنند. زیرا خود شاهد کار خود هستند. پول کاغذی هنوز در جریان است و این رو دریافت پول یکی از فشارهای کاری است. سیستم های تلفنی امکان استفاده 24 ساعته مشتریان را فراهم می سازند و محدودیت ساعت کار بانک ها تنگنای جدی مشتریان نیست. متصل شدن مشتریان به حساب های بانکی خودشان همانقدر که برای مشتریان سودمند است، برای بانک ها نیز مفید است. زیرا حذف کاغذ و صرفه جویی در کارکنان امکان پذیر می باشد.در این دوره مشتری کماکان برای دریافت دیگر خدمات بانکی مثل وام و خدمات بیمه ای و غیره باید به شعب مراجعه کند و فقط عملیات بانکداری شعبه ای، شامل دریافت های مشتریان بدون مراجعه به بانک انجام می شود.

 

 

از مهم ترین ویژگی های دوره سوم که آن را از دوره های قبل و بعد متمایز می سازد عبارتند از:

توسعه جزیره ای سیستم های مکانیزه در جلوی باجه و پشت باجه و همچنین توسعه ی سیستم های ارتباطی مشتریان با حساب هایشان مثل پایانه خودپرداز و تلفن بانک و فاکس بانک. در دوره ی سوم هنوزنیروی انسانی در ارائه ی خدمات مؤثر است و بخشی از نیروی انسانی وظیفه ی ایجاد هماهنگی بین سیستم های جزیره ای و نیازهای مختلف مشتریان را بر عهده دارد. کارت اعتباری و هوشمند به معنای واقعی و به صورت کاملاً  الکترونیکی نشده و به عبارت دیگر بخشی از فرایند الکترونیک وارد عملیات بانکی و سیستم های مکانیزه شده است.می توان گفت در این دوره، عملیات بانکی نیمه¬الکترونیکی شده است. دو شکل اساسی در این دوره به¬چشم می خورد، یکی از عدم یکپارچگی سیستم های مکانیزه، جزیره ای بودن آنها و ناهماهنگی آنها برای ارائه خدمات به مشتریان و دیگر عدم وجود و تکامل خطوط مخابراتی مطمئن و پروتکل های ارتباطی مربوط به متصل نمودن مشتری به شعب و شعب بانک ها به یکدیگر.

 

 

 

فهرست مطالب

2-1) بانکداری الکترونیک    3
انواع خدمات بانکداری الکترونیکی    3
شبکه های مدیریت یافته    4
اینترنت با رایانه های شخصی    4
بانکداری تلفنی    4
ماشین های خودپرداز    4
بانکداری موبایلی    5
بانکداری دفتری    5
خدمات بانکی مبتنی بر تلویزیون    6
صفحات وب    6
بانکداری خانگی    7
2-2) تاریخچه بانکداری الکترونیک    7
دوره اول: اتوماسیون پشت باجه    7
دوره دوم – اتوماسیون جلوی باجه    8
دوره سوم: متصل کردن مشتریان به حساب ها    9
دوره چهارم – یکپارچه سازی سیستم ها    11
2-3) اجزای بانکداری الکترونیک در ایران    13
انواع کارت ها    13
شبکه شتاب    13
سیستم تسویه بین بانکی مبادلات ارزی    13
شبکه سوئیچ عملیات خرد بانکی و بین بانکی    13
شبکه مرکزی سوئیفت    14
2-4) کارت های اعتباری    14
تعریف كارت های اعتباری (بانكی)    14
تاریخچه كارت های اعتباری    16
شاید بتوان از آمریكا به عنوان اولین كشور  ارائه دهنده كارت های اعتباری  نام برد. پدید آمدن ایده كارت    16
انواع كارت های اعتباری    18
انواع كارت از لحاظ شیوه تسویه    18
انواع كارت از لحاظ فناوری ساخت    21
انواع كارت به لحاظ گسترده جغرافیایی كاربرد    23
مزایای استفاده از كارت های اعتباری    25
2-15) پیشینه تحقیق    27
پیشینه های داخلی    27
پیشینه های خارجی    31
جدول 2-2) پيشينه تحقيق    34
منابع و مآخذ    44

 

 

 

 

توضیحات:
فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع :    انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل:     WORD و قابل ویرایش با فرمت doc
بدون هیچ تگ و تبلیغات، قابلیت پرینت دارد
تولید شده انحصاری در:فروشگاه ساز فایلینا

 


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

خرید فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دریافت نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دریافت مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

خرید مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از download

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

خرید پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

خرید نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

خرید کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از www

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دریافت پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دریافت کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دریافت تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

خرید فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از pdf

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

خرید نمونه سوال مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

خرید فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دریافت فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از word

دریافت تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دانلود مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دانلود فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دانلود پروژه مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دریافت کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دانلود فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دریافت مقاله مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دانلود فایل مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دریافت فایل pdf مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

خرید کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دانلود کارآموزی مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

دریافت فایل word مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free

خرید تحقیق مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیک از free


مطالب تصادفی